Digiturk 4K

Digiturk 4K
17 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 3.449 kez okundu.
Reklam

Digiturk 4K

Türkiye’nin ilk 4K yayın yapan firması olan Digiturk, düzenlemiş olduğu özel bir etkinlikle 4K yayınını kullanıcılarına tanıttı. Ve bu tanıtım sonrasında da ilk olarak, Galatasaray – Beşiktaş derbisini 4K teknolojisi ile ekranlara gelmişti . Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen 4K yayın teknolojileri, televizyon yayıncılık tarihi adı altında Digiturk’un imzası altında bulunan bir ilk olarak yerini aldı.

Teknoloji  Dünya devlerinden birisi olan Sony ile ortaklaşa anlaşma yapan Digiturk, ülkemizin ilk 4K dinamik yayın kalitesini ortaya koydu. 4K eğlence deneyinimi farklı bir boyuta taşıyabilmek üzere elini taşın altına koyan firmalarla birlikte, yeryüzünde sadece 8 tane olan 4K dinamik yayın kamerasını arttıracağının sözlerini verdi.

4K yayın teknolojisinin hızla büyümesi, hem televizyon üretici firmalarının, hem de yayınlanmakta olan program veya dizilerin pay sahiplerini sevindirmektedir.

4K teknolojisi sayesinde, görüntü kalitesinin yanı sıra içerikler üzerinde de fark yaratıyor. 4K yayınların, daha yüksek çözünürlük kalitesi ve daha yüksek çekim gücü sağlamış oluyor. Ayrıca, sahnelerin çekim yöntemleri üzerinde de bu teknolojinin gelmesiyle birlikte değişikliğe gidileceği yönde düşünülüyor.

8 milyonu aşan piksel üzerinden oluşan  “3840 x 2160 piksel çözünürlüğü”, kateliyle dört kat daha fazla ayrıntı sunduğu görüntülerle izlediğiniz her şeyi gerçeğe yakın bulmanızı sağlıyor. Ekrana yaklaşıp, dikkatlice baktığınız zaman, piksellerin arasındaki farkı bile göremeyecek olmanız farklılık yaratan unsurlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

Müşterilerin talep etmiş olduğu yazılımların, oyunlar ve uygulamaların yüksek performans üzerinde kullanılabilmesi için, bilgisayarlarında hızı her geçen gün ciddi düzeyde artmaktadır. Özellikle grafik ve kapasite konusunda iyileştirmelere giden firmaların, 4K yayın arasında bir benzerlik kurulabilmesi mümkündür. 4K yayın teknolojisinde kullanılan sistemin büyük ölçülerde data veri işlenme ihtiyacı vardır. Bu yüzden yeni, gelişmiş cihaz ve bilgisayarları bu teknoloji ile adapte etmesi gerekmekte. Digiturk vermiş olduğu hizmetlerle şu an, tüm Türkiye’ye kendi altyapı teknolojisinin vermiş olduğu imkanlarla, en kısa süre zarfında her kullanıcıya bu hizmeti sunmayı planlıyor. Digiturk, çekimler üzerinde kullanılacak kameralardan, sinyal kalitesine kadar kullanılacak çiplerden görüntü kalitesine kadar birçok test ve denemeleri gerçekleştirmiştir.

Bilgisayar teknolojisindeki bu gelişimler ile birlikte 4K yayın arasında bir benzerlik kurabilmemizi sağlamaktadır. 4K yayın altyapısı içerisinde o kadar büyük ölçekte data işlenmesine ihtiyaç vardır ki tamamen yeni ve çok gelişmiş cihazları bu teknolojiyle adapte etmek gerekmektedir. Digiturk altyapı teknolojisinin imkanlarıyla birlikte en kısa zamanda kullanıcılara bu imkanı sunmayı hedeflemektedir. Digiturk STB (Set top box )’larda kullanılacak olan çiplerden, çekimler sırasında kullanılacak kameralar ya da sinyal iletimi üzerinde kullanılacak görüntü işleme standartlarına kadar tüm testleri ve denemeleri gerçekleştirerek, dünya çapında bir platform konumunda yer almaktadır. Bundan dolayı 4K teknolojisinin, Digiturk sayesinde ülkemiz üzerinde kısa sürede yayılacak ve çok kullanılacağı anlamı taşımaktadır.

 

Digiturk 4K
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git